نظرسنجی

عملکرد شورای ششم دوگنبدان را تا کنون چگونه ارزیابی می کنید؟
19. مرداد 1401 - 13:51
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با ظرفیت تولید ۷۴۰ هزار بشکه نفت در روز و با قرار گرفتن تلمبه خانه "گوره "قلب تپنده نفت ایران ، دومین تولید کننده نفت خام صادراتی در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب، شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران از جمله شرکت‌های مهمی است که نقش تاثیرگذاری در اقتصاد کشور در 43سال انقلاب ایفا کرد درحالی که دشمن بارها به قصد توقف صادرات محصولات این شرکت به خارج از کشور، بارها این منطقه را مورد هدف حملات هوایی قرار داد که با تلاش های شبانه روزی کارکنان صنعت نفت دشمن در رسیدن به اهداف خود ناکام ماند.

پیروزی انقلاب اسلامی نشان از ایستادگی تمام اقشار و گروه های مردم در برابردسيسه ها و فشارهای مختلف بر اين نظام بود و همه در کنار هم برای کسب پیروزی های پی درپی به اندازه خود زحمت کشیدند تا ایرانی سربلند داشته باشیم .کارکنان نفت و گاز گچساران یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین نقش های تاریخی را در پیروزی انقلاب با بستن شریان حیاتی نفت ایفا کردند که نمی توان به سادگی از آنها عبور کرد این  قشر همیشه در صحنه ، با تکیه بر اراده خود جهت رسیدن به پیروزی نقطه عطفی در تاریخ  رقم زدند تا نام  افتخار آمیز جمهوری اسلامی در دنیا بدرخشد .

این شرکت در تمامی برهه‌های زمانی پس از پیروزی انقلاب و با شروع جنگ تحمیلی، دشمن را بارها برای رسیدن به اهداف ناکام گذاشت و در همین راستا ۳۱ شهید تقدیم این نظام کرد ولی هيچگاه نگذاشت برای لحظه ای صادرات نفت و چرخ های اقتصاد متوقف شود کارکنان نفت و گاز همزمان  در سنگر اقتصاد و سنگر جبهه و جنگ حضور پررنگ داشتند .  تاسیسات نفت و گاز گچساران 56 بار مورد حمله بمباران هوایی قرار گرفت كه تعدادهفت تن از کارکنان این شرکت در حین انجام وظیفه به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

پس از جنگ ، انواع تحریم ها علیه صنعت نفت اعمال شد از کاهش و قطع صادرات نفت تا تحريم قطعات کاربردی ،  اما این تحریم‌ها برای صنعت همیشه سرافراز، كار ساز نشد و تلاشگران عرصه اقتصاد روز به روز بر تعداد حلقه های چاه و کارخانه ها اضافه کردند و با افزایش در تولید ، تحریم ها را به فرصت تبدیل کردند . آری  تاریخ اين صنعت ، پراز افتخارات است ، افتخاراتی  كه به دست جوانان همین مرز و بوم محقق شد .

این شرکت در تمامی حوزه‌ها از تولید صیانتی گرفته تا مسئولیت های اجتماعی نسبت به محیط های عملياتی پیرامون تاسيسات نفت و گاز و ساخت قطعات مورد نیاز با تکیه بر خودباوری و نیروهای داخلی و بومی با محوریت شعارهای های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی ،نشان دادند که با مقاومت می‌توان به پیروزی رسید .

با این تفاسیر نیز،جنگ تحمیلی برای صنعت نفت نه با شلیک نخستین گلوله به پالایشگاه بزرگ نفت آبادان که با فتنه های تحریک آمیز آمریکا و متحدانش و کوردلی منافقان برای عملیات خرابکارانه در خطوط لوله و تاسیسات نفتی کشور، ماه ها پیش از 31 شهریور 59 در مناطق نفتخیز جنوب آغاز شد.

از سوی دیگر عملیات حفاری شرکت ملی نفت ایران در مناطق مرزی غرب کشور با حملات ایذایی مختل و به دنبال آن با حمله مستقیم بعثی ها متوقف شد که در نتیجه آن، نیروهای دشمن برخی تجهیزات و دکل های نفت ایران را به داخل خاک عراق منتقل کردند، این حرکت دشمن نشان می داد که تنها راه ضربه زدن به میهن اسلامی را قطع شریان حیاتی اقتصاد و اخلال در روند تولید و صادرات نفت قرار داده است.

 

در این زمان تدبیر و هوشیاری امام راحل و شهامت، شجاعت و آمادگی کامل مدیران و کارکنان صنعت نفت در پاسداری و دفاع از تاسیسات سبب شد تا هرچند مراکز و واحدهای مهم صنعت نفت کشور به طور پی در پی مورد آماج حملات دشمن قرار گیرد اما هیچ گاه روند تولید و صادرات نفت در طول هشت سال جنگ تحمیلی متوقف نشود.

رژیم بعث عراق با جنگنده بمب افکن های سوپراتاندارد فرانسوی، موشک‎های اگزوسه و آرما، هواپیماهای میگ و سوخو روسی و گازهای خردل آلمانی و مین های ایتالیایی و بسیاری از سلاح های پیشرفته آن روزها پیوسته به تاسیسات و خطوط لوله نفتی حمله می کرد و کارکنان صنعت نفت را مورد اصابت موشک های خود قرار می داد.

در طول سالیان جنگ، مدیران و کارکنان صنعت نفت در مناطق نفتخیز جنوب با وجود بیش از دو هزار و 500 حمله هوایی و موشکی لحظه ای چشم بر هم ننهادند و کمر خم نکردند و با جان دل تاسیسات و واحدهای نفتی در این مناطق را ایستاده و فعال نگه داشتند تا برنامه حفظ توان و پایداری تولید به میزان متوسط 3میلیون بشکه در روز پایدار بماند. 

شهید حسین بالدار، محمد مرادولی، شهید علمدار امینی، شهید محمد تیموری آرخلو، شهید نادعلی زراعتی، شهید طاهرکرمی ارخلو و شهید فردوس کاظمی دربمباران تاسیسات نفت وگاز گچساران به شهادت رسید.

شهید "حسین بالدار"،این شهید والامقام در تاریخ چهارم اسفند ماه سال ۱۳۱۵ متولد شد و در جبهه حق علیه باطل در تاریخ ۱۹ مرداد ماه سال ۶۶ به  فیض شهادت نائل آمدند.

وصیت نامه شهید:الهی به  حق صفاتک  وبعز جلالک  واعظم  اسمائک وبنور  انبیائک  و  بعظمت  اولیائک وبدما شهدائک وبه  مناجات  فقرائک  اسئلک توفیق شهاده  فی سبیلک.خدایا سوگند به صفات تو به شکوه وجلالت وبه بزرگترین مهتابت وبه فروغ پیامبرانت وبه عصمت دوستانت وبه خون های شهیدانت وبه مناجات نیازمندانت ازتو می خواهم توفيق شهادت در راهت راكه رهگشای شريعت است نصيبم فرمايي .پروردگارا فقط به  تو اميدوارم.

 پروردگارا در این شرایط حساس که همه ابر قدرتها و دست نشاندگان شکل گرفته مارایاری کن تا خون این جوانانمان هدر نرود.بار الها خودت  کمک کن تا  این کافران را ریشه  کن کنیم .خدایا به  ما توفیق  ده تا به جبهه حق علیه باطل  برویم، خدایا تو خودت می دانی که  فقط برای رضای  تو وبرای اسلام می  جنگیم. پروردگارا در لحظات آخرفراموشمان  نکن ومگذار فراموش کنیم تورا .

 شهید "علمدار امینی"، در تاریخ دهم آذر ماه ۱۳۳۵ متولد و در سال ۱۳۶۶ در19مردادماه به شهادت رسید.تحصیلاتش را تا ششم ابتدایی با موفقیت پشت سر گذاشته و بعد از آن وارد شرکت نفت شد که در یکی از حمله های حکومت بعثی در اثر بمباران تاسیسات نفتی به شهادت رسید.

شهید "محمد تیموری آرخلو"، درخانواده‌ای بسیار محروم دیده به جهان گشود میزان تحصیلات وی تا ششم قدیم بود.در سال ۱۳۵۶ به خدمت سربازی فرا خوانده شد بعد از اتمام خدمت در شرکت نفت مشغول کار شد فعالیت و همکاری دلسوزانه‌اش سبب شد که مورد توجه مسئولان قرار گیرد وی در ضمن خدمت درمنطقه نفتخیز گچساران در محل تاسیسات نفت منطقه بی بی حکیمه که مورد بمباران دشمن قرار گرفت ، شربت شهادت نوشید .

پیام شهید:ازهمسرم می‌خواهم همان طوری که تاحال زحمت کشیده بعد از من درنگهداری بچه‌هایم فعالانه کوشا باشد که اجر و مزد آن را از خدای بزرگ می‌گیرید.

شهید "نادعلی زراعتی زردخونی"،در تاریخ هشتم آبان ماه سال ۱۳۳۳ متولد و در سال ۶۶ در روز۱۹ مرداد ماه به شهادت رسید.شهید تا مقطع دوم راهنمایی درس خواند سپس به استخدام شرکت نفت درآمد ودر پی بمباران تاسیسات شرکت نفت به مقام شهادت نایل آمد .

فرزند شهید:چون من در هنگام شهادت ايشان چهار سال بيشتر نداشتم مادرم برايم تعريف كرده كه يك روز قبل از شهادت وقتی به خانه آمدند فقط به آسمان نگاه می كردند و يک حال و هوای متفاوتی با بقيه روزهای ديگر داشتند و ما از اين رفتار بسيار تعجب كرده بوديم و شب كه می خواستند به سر كار بروند مادرم می گفت ما خواب بوديم همه ما را بوسيده بود و با حالتی خاص با مادرم خداحافظی كرده و به محل كار خود رفته بود مثل اينكه می دانسته يک اتفاقی می خواهد رخ بدهد و فردای آن روز من در كوچه بازی می كردم كه هواپيمای عراقی از بالای شهر گذشت و صدای انفجاری هم از دور دست شنيده شد و بعد از چند لحظه دود غليظی از منطقه دشت بلوط بلند شد من به خانه رفتم و مشغول شستن پاهايم بودم كه ديدم مادرم ناراحت است و آرام و قرار ندارد تا اينكه چند ساعت بعد خبر شهادت پدرمان را برای ما آوردند.

شهید "فردوس کاظمی"،در تاریخ ۱۵ بهمن ماه سال ۲۹ متولد و در تاریخ ۱۹ مرداد ماه سال ۶۶ در بمباران تاسسیات نفت درمنطقه بی بی حکیمه به فیض شهادت رسید.

زندگی نامه شهید:شهید کاظمی به مسائل مذهبی بسیار پایبند بود و به ولایت فقیه و امام علاقه وافری داشت. ایشان چند بار به جبهه اعزام شد ولی آخرین بار در تاسیسات نفتی منطقه در حین خدمت بر اثر بمباران رژیم عراق به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

وصیت نامه شهید:بسم الله الرحمن الرحیم و لا تحسبن الدین فتلوا فى سبیل الله امواتا بل احیا عند ربهم یرزقون گمان مبرید آنانکه در راه خدا کشته شده اند مرده اند بلکه آنان زنده اند و نزد خدا روزى مى خورند . 

وظيفه انسانى و الهى خود دانستم كه نداى حسين زمان خود را گوش فرا داده و در جبهه حق عليه باطل شركت كنم و تا جان در بدن دارم در مقابل دشمن زبون مى جنگم و به قول امام بزرگوارمان جنگ جنگ تا رفع فتنه در عالم و تا ظلم در جهان است.بايد مبارزه كرد و جنگيد و به قول صريح خداوند در كتاب قرآن مى فرمايد : قاتلو هم حتى لاتكون فقنه بجنگيد تا رفع فتنه ، راستى اگر كسى فكر كند .

بايد اين را بداند كه روزى بايد از اين دنيا رفت ولى يك انسان مؤمن و مسلمان هميشه در پى آن است كه خوب و سعادتمند زندگى كند و سعادتمند هم از اين دنيا برود و راستى چه مرگى و چه مردنى بهتر از اين است كه در راه خدا كشته شويم و طبق آيه مذكور آنهائى كه در راه خدا مى جنگند مرده نيستند و روزى آنان به خداست . 

شهید "طاهر کرمی ارجلو"در تاریخ دوم فروردین ماه سال ۱۳۱۸ متولد و در تاریخ ۱۹ مرداد ماه سال ۶۶ به شهادت رسید.ایشان از کارمندان فعال شرکت ملی نفت و دارای هشت فرزند بود در پی بمباران تاسیسات نفتی شهرستان گچساران آن عزیز و جمعی دیگر ازهمکارانش به درجه رفیع شهادت نائل گشتند.

پیام شهید:از همسر عزیزم می خواهم که زینب وار پیامم را به بچه هایم برساند و برای درس خواندن آنها آنچه می تواند کوتاهی نکند.

براین اساس،تعداد تاسیسات این شرکت تا قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ۹ واحد بهره برداری ،  ۲ واحد نمک زدایی ۱ مجتمع گاز و گاز مایع بود ولی در حال حاضر  شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با ظرفیت تولید ۷۴۰ هزار بشکه نفت در روز  با وجود ۱۰ واحد بهره برداری، ۷ کارخانه نمکزدایی،۱۲ ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز  ،۳ مجتمع پالایشگاهی بزرگ گاز و گاز مایع و حدود 7هزارو 384 كيلومتر خطوط لوله با قرار گرفتن تلمبه خانه گوره قلب تپنده نفت ایران ، دومین تولید کننده نفت خام صادراتی در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است .

صنعت نفت از موثرترین و بزرگترین صنایع در جهان به ویژه در ایران است و علاوه بر این که منبع عمده تامین انرژی در دنیای امروز است نقش مهمی نیز در تعیین میزان قدرت ملی و اعتبار بین‌المللی ایفا می کند اگرچه کارکنان خدوم صنعت نفت همواره تلاش می کنند تا بارسیدن به خودکفایی کامل در تولید ، تعمیر و تامین تجهیزات لحظه ای دست از تلاش بر ندارند.

 

انتهای پیام/

 

نظرات کاربران

تازه های سایت

پربازدیدها