نظرسنجی

به طور کلی عملکرد اتابک،فرماندار گچساران را چگونه ارزیابی می کنید؟
19. آبان 1400 - 6:55
قیام 19آبان گچساران در منطقه جنوب بی نظیر است،قیامی که همه اقشار اجتماعی را در سراسر ایران به حرکت واداشت چرا که موج این قیام الهام گرفته از 17شهریور ماه 57بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب،یدالله مرادی تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با این پایگاه خبری تحلیلی در خصوص قیام 19آبان 57 در گچساران گفت:معمولا ملت های بزرگ در طول تاریخ کارها،حرکات و اقدامات تاثیر گذاری انجام دادند که این حرکت ها مانندی قله های رفیعی هستند که تاریخ آنها را ساخته است .

وی افزود:ملت ایران نیز در کل از این موضوع بدور نیست و ما در انقلاب اسلامی عظمت ها و شاهکارهایی را دیدیدم که از 15خرداد 42شروع می شود و همچنان ادامه دارد و جریان هایی همچون 9دی ها را خلق می کند و گرامیداشت و مناسبت های چون 13آبانماه ها نیز ناشی از این پدیده است.

مرادی اظهارکرد:اما درگچساران حادثه ای رخ داد که هم تاریخی، هم مذهبی، هم انقلابی و هم نمادی از مطالبه و جوشش مردمی بود، گچساران شهری با ماهیت صنعتی است که مسئله نفت درتمامی عوامل آن نقش پررنگی دارد در رفتارها،گویش ها، عملکردها و دیگر موارد و حتی در ساختار اقتصادی شهر، نفت تاثیرگذار بوده است درحالی که در جریان انقلاب اسلامی هم یک آگاهی بخشی خوبی در مردم این منطقه وجود داشت.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد:بنابراین این آگاهی بخشی و حرکت باعث شد تا از همان اوایل به صحنه آمدن حضرت امام(ره)؛ گروه ها و دستجاتی از بازار ،فرهنگیان و از صنعت نفت مثلثی را برای ایجاد تحول و دگرگونی در ایران و به تبع هم در گچساران شکل دهند به طوری که شاهد چند اتفاق بزرگ در گچساران بودیم.

وی درادامه تصریح کرد:اتفاقاتی همچون اعتصاب بزرگ کارکنان صنعت نفت که به نوعی کمر رژیم پهلوی را شکست و باعث شد تا حضرت امام(ره) نیز نماینده ای به جهت قدردانی به گچساران بفرستند و از کارکنان صنعت نفت نیز تشکر کنند چرا که مبنای درآمدی رژیم پهلوی را اعتصاب کارکنان نفت قطع کرد که این حرکت درادامه مبارزات انقلابی مردم بسیار تاثیرگذار بود.

مرادی افزود:درادامه نیز اعتصاب فرهنگیان که به نوعی پرجوش ترین و جدی ترین گروه انقلابی درون اجتماع ما به شمار می رفت، را داشتیم که این فرهنگیان با قشر جوان و دانش آمور سروکار داشتند و که خیلی زود توانستند تحرکاتی را ایجاد کنند.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: اما ضلع دیگر این مثلث بازار بود و شاید یکی از محدود مکان هایی  بود که اینقدر پررنگ و جدی و همه هم با مبانی دینی و اعتقادی دست به اعتصاب زدند و در نتیجه هم کار بزرگ تری را انجام دادند،وقتی اعتصابات کارکنان صنعت نفت خیلی بالا گرفت و دولت وقت برای اینکه بتواند اعتصاب را بشکند کارکنان نفت را در مضیقه قرارداد و حقوق ها و دیگرخدمات به کارکنان را قطع کرد درحالی که این بازار گچساران بود که در اقدامی ارزشمندبه صحنه آمدند و کمک های مالی نیز به کارکنان صنعت نفت برای ادامه مبارزات انقلابی در گچساران انجام دادند.

مرادی درادامه اظهارکرد:بنابراین همه این موارد شرایطی را به وجود آورد که قیام دیگری در گچساران نیز شکل بگیرد،هرچند اول مهرماه 57 عملا مدارس و معلمین در اعتصاب بودند و هر روز تظاهرات و اعتراضات به رژیم پهلوی بیشتر هم می شد که در همین ایام نیز تیراندازی رژیم به مسجد صاحب الزمان (عج)شهر را هم نظاره گر می بودیم مسجدی که محل سخنرانی ها بود و نکته جالب اینکه عموما جوانان و نوجوانان در این محفل ها حضور داشتند.

وی افزود:بنابراین نقش مرحوم حجت الاسلام "متقی کاشانی" و حجت الاسلام "شهید بشارت" در این قضایا بسیار پررنگ بودند، از معلمین نیز حاج بهرام تاجگردون،مرحوم باغ سرداری،مرحوم هوشنگ مقام،حاج راهی ،حاج صابری ،حسن رمضان زاده، مرحوم علی خواجوی و از بازار نیز حاج محمد ابراهیم شریعتی و عزیزان دیگری نیز نقش داشتند که به هر وسیله  هم برنامه ها و تظاهرات را مدیریت می کردند.

مرادی گفت:با این حال نیز صبح روز 19آبانماه 57ساواک گچساران اقدامی توهین آمیزی ترتیب داد و  بخشی از ارازل و اوباش شهر و حتی زنان بدکاره شهر را به مقابله با مردم واداشته بودند درحالی که با حمایت و پشتیبانی خودروهای نظامی عنوان جاویدشاه به راه انداخته که این موضوع به غیرت شهروندان گچسارانی و روح انقلابی گری مردم برخورد.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: با این وجود نیز عصر آن روز(19آبان) با اعلامیه هایی که رهبران آن موقع انقلاب صادر کردند، جمعیت زیادی از مردم گچساران در مسجدجامع (شهیدان) اجتماع بزرگی به راه انداختند که "حجت الاسلام جزایری" هم در این مسجد به عنوان امام جماعت فعالیت داشتند.

وی افزود:در آن روز مردم هم در یک محیط مذهبی بنام مسجد هم با آگاهی شعار می دادند و "حاج بهرام تاجگردون" و "محمد زید بهبهانی" و چند تن دیگر نیز سخنرانی هایی داشتند، که در این هنگام دو خودروی نظامی از هنگ بهبهان روبروی مردم صف آرایی کردند و بعد از مدتی بدون اخطار و به صورت ناگهانی اقدام به شلیک مستقیم گلوله کردند که درادامه نیز تعدادی از جوانان شهر نیز در خون غلطیدند و شهد شیرین شهادت نوشیدند.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: بنابراین یک شخصیت بازاری بنام "سید نجف بلادیان" که خیاط بودند و عامل توزیع بسیاری از کتاب ها ،اعلامیه های و مجلات مذهبی در شهر بودند جزو اولین کسانی که در مسجد شهیدان گلوله خوردند و جوانان دیگری همچون همچون "مذکور پارسی" که آن دوران در دانش سرای تربیت معلم مشغول به تحصیل بودند نیز به شهادت رسیدند.

وی افزود:شهید "حسین امینی" نیز دانش آموز فعالی که همان سال انجمن اسلامی دانش آموزان را تشکیل داده بودند که بعد از تیراندازی در مسجد شهیدان و متفرق شدن مردم در محل ساختمان فعلی کانون جوانان بسیج به ضرب گلوله رژیم پهلوی به شهادت رسیدند.

مرادی گفت:"شهید فراشبندی"، "شهید کیامرثی" و "شهید پرویزی" نیز از دیگر فرزندان این دیار بودند  که در 19آبانماه 57به شهادت رسیدند،اما درادامه نیز فواره خون این 6 شهید والا مقام انقلاب به سراسر ایران کشیده شد و قیام 19آبان57 گچساران سرمشق و الگویی شد برای ادامه مبارزات انقلابی در سراسر کشور.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: بنابراین قیام 19آبان گچساران در منطقه جنوب بی نظیر است،قیامی که همه اقشار اجتماعی را در سراسر ایران به حرکت واداشت چرا که موج این قیام الهام گرفته از 17شهریور ماه 57بود که هنوز مردم داغ و التهاب کشتار مردم را در میدان ژاله تهران داشتند و 13آبان ماه نیز حادثه تلخ تری در دانشگاه تهران نیز رخ داده بود با این وجود نیز پیوند سه رخداد 17شهریور،13آبان و 19آبان 57 باعث تسریع در روند پیروزی انقلاب اسلامی در کشور شد.

مرادی گفت:بنابراین باید اهداف این قیام ارزشمند نیز برای نسل های کنونی تبیین شود و تاریخ گچساران و مبارزات انقلابی مردم گچساران بایستی هم پاس داشته شوند ،بنابراین باید اهداف و آرمان های شهداء را بهتر مدنظر قرار دهیم و اگر مشکلاتی هم در کشور پیش آمده باید در سایه دقت، تیزهوشی و هوشیاری نیز آرمان های شهداء را دنبال کنیم، وظیفه بزرگی که متوجه نسل کنونی و به خصوص دولتمردان و انقلابیون خواهد بود.

انتاهای پیام/

 

نظرات کاربران

تازه های سایت

پربازدیدها